آدمخواران

یک اشراف زاده، که از قضا خود و خانواده اش در منطقه به دلیل خدمات شان به روستاییان محبوبیت دارند، برای گشت و گذار عازم روستا می شود. دهکده ای که درگیر قحطی هم هست. داستان در عرض چند ساعت می گذرد و هر لحظه اش آبستن اتفاقی عجیب است. راوی مردمانی که همه چیز را فراموش کرده اند و فقط می خواهند خشم شان را فرو بنشانند. یک رئالیسم سیاه و نفسگیر…

نقد اثر

تبدیل رمان به فیلم، تئاتر، سریال و… در جهان و ایران خودمان بسیار زیاد اتفاق می افتد. اما آیا میتوان یک رمان را تبدیل به کمیک کرد؟
کمیک آدمخواران براساس رمانی به همین نام اثر ژان تولی ساخته شده است. رمانی براساس یک واقعه‌ی هولناک در قرن نوزدهم میلادی در فرانسه. داستانی به غایت عجیب از روی پلید و سیاه ذات آدمی.
آیدین طلایی رمان را به کمیک برگردانده و نگار بیات تصویرگری کار را بر عهده گرفته.
داستان انقدر جذاب و گیرا هست که خواننده را میخکوب کند. البته با توجه به رمان بودن اثر، ریتم کار کمی کند است. چیزی که ما در کمیک کمتر مشاهده میکنیم. به همین دلیل بخشهایی از داستان به درستی حذف شده تا به بالا رفتن ریتم کار بیشتر کند، اما ممکن است در ابتدای کار داستان برای بیننده کمی خسته کننده باشد. البته بعد از سه چهار قسمت که وقایع هولناک آن آغاز می‌شود دیگر کار تمام است و بیننده قلاب را گرفته است.
در خصوص تصویرگری اثر، نگار بیات به خوبی توانسته لوکیشن‌های فرانسه در آن زمان را به تصویر بکشد. لباسها و ظاهر مردم روستا کاملا شبیه به قرن نوزدهم فرانسه در آمده.
آدمخواران مثل نجوا از جمله آثاری‌ست که شاید به دلیل خشونت زیاد موجود در آن برای بعضی بینندگان اذیت کننده باشد و همین نکته باعث محبوبیت و معروفیت آن نزد عامه مردم نشود، اما طرفداران ژانر جنایی و همینطور تاریخی از دیدن آن لذت خواهند برد.
در پایان باید گفت که آدمخواران آغازگر تجربه‌ی جدید و جاه طلبانه‌ایست. تجربه‌ای که میتوان با رمان‌های بزرگ تاریخ ادبیات جهان ادامه یابد.

گالری تصاویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا