کوهستان جادو

خلاصه داستان: سالها پیش در این سرزمین سرما فرمانروایی میکرد. همه جایخ زده بود و همه از سرما به لونه هاشون پناه برده بودن! پرنده ها نمی تونستن پرواز کنند و حیوونای کوچولو به خواب زمستونی فرو رفته بودن. همه از این سرما خسته شده بودن و گلایه میکردن ، تا اینکه جغد بزرگ تصمیم گرفت کاری کنه!….

تیزر و موشن اثر

نقد اثر

شاید از دید عده ای کار راحتی باشد، اما یکی از سخت ترین کارهای جهان نوشتن قصه‌ برای کودکان است. نوشتن قصه برای کودکان قواعد خاصی دارد. باید یک سری نکات را در مورد آنها رعایت کرد. رعایت کردن اینکه چه چیزی مناسب برای یک کودک است و چه چیزی باعث بدآموزی برای او نمیشود، به خودی خود کار بسیار سختی‌ست.
حال فرض کنید با قصه‌ای طرف باشید که قهرمانانی را به شما نشان دهد که برای نجات دنیا دست به کار میشوند. قهرمانانی که حتی از جانب جامعه‌‌ی خود طرد شده اند و هیچکس باور به اینکه میتوانند جهان را نجات دهند ندارد.
کوهستان جادو نمونه ای بارز از یک اثر خوب کودک است. تمام قواعد یک داستان کودک را رعایت میکند و بسیار هم آموزنده است. ممکن است در نگاه اول برای بیننده داستانی تکراری به نظر برسد، اما با کمی جلوتر رفتن متوجه میشود که با قصه ای کاملا متفاوت روبه‌رو است.
زمستان در حال آمدن به کوهستان جادوست. دلیران پنج دهکده برای شکست زمستان با هم همکاری میکنند تا بتوانند بهار را به کوهستان بیاورند. در طول مسیر طولانی‌ای که دارند، با موانعی رو به رو میشوند و مجبور به فائق آمدن به هریک هستند تا در نهایت گل همیشه بهار را نجات دهند.
فاطمه حاتمی به خوبی داستان را خلق کرده. داستان لحظات خنده دار زیادی هم دارد و الحق هم از بیننده خوب خنده میگیرد. کاراکترها هرکدام درست در جایی قرار دارند که باید باشند و به دلیل و هدفی در قصه قرار گرفته اند. کاراکترها هرکدام خصوصیات خاص و قدرت خاص خود را دارند. در میان کاراکترها شاید شیرین ترین آنها کاراکتر بزی باشد. کاراکتری که همیشه گشنه است و هر چیزی را که جلوی چشمان خود ببیند میخورد و اصلا دلیل انتخاب او به عنوان دلیر دهکده سنگ این بود که تمام غذاهای دهکده به خاطر او داشت تمام میشد.
از لحاظ گرافیکی فاطمه حاتمی سعی کرده سبک کارش را شبیه به مانگاهای ژاپنی کند و به همین دلیل است که یک سری بزرگنمایی ها به سبک مانگاهای ژاپنی در گرافیک کار میبینیم.
میتوان این اثر را یکی از برترین آثار در ژانر کودک دانست. اثری بسیار آموزنده که در دوره ای که جز بدآموزی و محتوای نامناسب چیز دیگری در دسترس برای کودکان نیست میتواند درس‌های زیادی از آن گرفت.

گالری تصاویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا