سلطان هفت دریا

کاپیتان سندی پسری هفده ساله است که سوار بر کشتی پوسیده و هول انگیزش در ماموریتی اسرار آمیز و پر خطر به کمک قطب نمای جادوییش به دنبال پیدا کردن قطعات گمشدۀ تاج سلطان هفت دریاست. در این میان او دوستان و دشمنانی پیدا می کند که این ماموریت را برای او پر ماجرا خواهد کرد. دنیای پر تلاطم دریاها که جولانگاه کشتیهای بزرگ و کوچک با پرچمهای افراشته حامل دریانوردان و دریاسالاران و البته دزدان دریایی است، به اضافۀ آنچه در اعماق خوابیده یا در انتظار طعمه ای شنا میکند، جای خطرناکی برای کاپیتان سندی و دوستان کشتی رنگ و رو رفته اش است.

نقد اثر

شاید در نگاه اول بیننده را به یاد سری فیلمهای دزدان دریایی کارائیب بیاندازد اما پس از مدتی متوجه میشویم که با اثر متفاوتی طرف هستیم. ساختار داستان به خوبی به وجود آمده. قصه قصه خوبی ست و کاراکترها به درستی تعریف شده اند. در کنار فرنگیس و سندی که شیمی بینشان خیلی خوب درآمده، یک ضد قهرمان جذاب داریم که برای رسیدن به هدفش حاضر به انجام هر کاری هست، حتی منفجر کردن کشتی خودش. کاراکترهای مکملی که در داستان حضور دارند مثل استخوان و قفندر و کتول و… هرکدام قابلیت این را دارند که داستانی جدا برای خودشان داشته باشند و مخاطب در طول قصه حس سمپات نسبت به آنها پیدا میکند.

سام سلماسی می داند که چه زمانی بیننده را بخنداند، چه زمانی بیننده ناراحت و چه زمانی بیننده را به فکر ببرد. یکی از نقاط طلایی داستان در قسمت هشت اتفاق میافتد. زمانی که کشتی منفجر میشود و ما این مساله را از نقطه دید کارگرهایی که بر روی عرشه کار میکردند میفهمیم. هر کدام با ادبیات و گویش خاص خودشان صحبت می کنند و داستان را جلو میبرند، بدون اینکه ما خود شاهد انفجار کشتی باشیم.

در خصوص طراحی اثر هم سام سلماسی از ایده های فوق العاده خلاقانه ای که شاید نشود در کمیک های چاپی از آن استفاده کرد، در اینجا استفاده کرده و شاهد جلوه های بصری فوق العاده ای هستیم. او به خوبی توانسته که از طول و عرض تصویر برای به تصویر کشیدن قصه خود استفاده کند و این یکی دیگر از نقاط قوت داستان است. البته از قسمت پنج به بعد شاهد افت کیفیت در طراحی هستیم اما این افت کیفیت زیاد توی چشم نمیزند.

سلطان هفت دریا یکی از بهترین آثاریست که برای مخاطب فارسی زبان تولید شده. اثری که در کنار تصاویر بدیع و جذاب، قصه زیبایی را برای مخاطب خود تعریف میکند.

گالری تصاویر

3 دیدگاه دربارهٔ «سلطان هفت دریا»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا