نقد آثار

تفاوت بین مانگا و کمیک (1)‌

شاید از نگاه تماشاگران عادی کمیک، تفاوت زیادی ما بین کمیک و مانگا وجود نداشته باشد، اما تفاوت‌های عمیقی در زمینه های مختلف بین آنها وجود دارد. ما قصد داریم تا در قالب دو مقاله، تفاوت بین این دو سبک از داستان مصور را برای شما شرح دهیم. با راویتون همراه باشید تا نگاهی دقیق‌تر به تفاوت بین مانگا و کمیک بیندازیم.

کمیک‌ها که از آمریکا آمده‌اند، نزدیک به یک قرن سابقه دارند. مانگاها که از ژاپن سرچشمه می گیرند، ریشه عمیقی در هنر این کشور دارند. هدف هر دو سرگرم کردن مخاطب است. با این حال، آنها از نظر سبک هنری متفاوت هستند. کتاب‌های کمیک کاملا واقع گرایانه هستند، درحالیکه مانگاهای ژاپنی سبک‌وار(stylized) هستند. هزینه تولید، اندازه، ارائه و موضوعات و… در هرکدام از آنها نسبت به دیگری متفاوت است.

رنگ

درحالیکه کمیک های آمریکایی تقریبا همیشه رنگی طراحی می شوند، مانگاها اغلب سیاه وسفید هستند. البته که خوانندگان از تلاش های انجام شده برای رنگ آمیزی کمیک ها قدردانی می کنند، اما بسیاری از آنها بیشتر درحال خواندن مانگا هستند . با این حال یک جنبه ی دیگر تحت تاثیر رنگ وجود دارد که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

ارائه

فرآیند ایجاد و ارائه نیز از مواردی هستند که نشان‌دهنده‌ی تفاوت بین مانگا و کمیک هستند. همانطور که ذکر شد، مانگا به صورت سیاه و سفید منتشر می شود. اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که مانگا بر روی کاغذ ارزان قیمت مانند کاغذ روزنامه چاپ می شود. و برعکس، کمیک های آمریکایی معمولا به صورت تمام رنگی منتشر می شوند.

اندازه

کتاب های مانگا معمولا در اندازه های کوچک تر از کتاب های کمیک غربی(تقریبا 1/2 یا 1/3 اندازه کمیک های آمریکایی) در مجلات اندازه دفترچه تلفن عرضه می شوند. همچنین، کتاب های مانگا ضخیم هستند و می توانند بیش از 100 صفحه را شامل شوند، درحالیکه کمیک های آمریکایی بسیار نازک تر هستند و حدود 30-40 صفحه دارند. اکثر کتاب های مانگا را می توان به صورت آنلاین پیدا کرد و خواند. وقتی تعداد صفحات را در نظر می گیریم، کتاب های مانگا اشتراکات زیادی با رمان های گرافیکی دارند، که صرفا مجموعه ای از کمیک های ماهانه آمریکایی هستند. در عین حال کتاب های مانگا تعداد صفحات بسیار بیشتری دارند  و کل مانگا ممکن است از هزاران صفحه تشکیل شود.

مانگا

فرآیند خلق

کمیک های غربی عمدتا به صورت خط مونتاژ، ساخته می شوند. این به این معنی است که ابتدا نویسنده داستان را خلق میکند، سپس حروف‌چین دیالوگ ها را اضافه می کند، طراح طرح اولیه یا اسکچ را می کشد، طراح دیگری اینک(ink) کار را انجام می دهد و در نهایت طراح دیگری، تصاویر را رنگ میکند. اما مانگا، تقریبا همیشه توسط یک نفر خلق می شود که همه کارها را انجام میدهد. برخی از نویسندگان مانگا دستیارانی دارند، اما آنها به جز اینک زدن(ink)، کار دیگری انجام نمی دهند.

همچنین لازم به ذکر است که تولید مانگا در ژاپن نسبت به تولید کمیک در آمریکا وسعت بسیار بیشتری دارد و حدود 40 درصد مجلات و کتاب های منتشر شده در ژاپن را تشکیل می دهند. علاوه بر این حدود 40 درصد از فیلم های ژاپنی، انیمه هستند که براساس مانگاها ساخته می‌شوند.

مخاطبان

مانگا و کمیک مخاطبان متفاوتی دارند. نمونه های پیشین در مجلات و روزنامه ها برای افراد در هر سنی منتشر میشدند. سپس نمونه های ثانویه تنها برای کودکان و نوجوانان ایجاد شده است. منصفانه است که توجه داشته باشیم صنعت کتاب های کمیک حال حاضر آمریکا یک منبع غنی ایده ها برای خلق فیلم های پر فروشی است که بین نوجوانان  و بزرگسالان محبوب است.

طرح داستان و قیمت

طرح داستان در کمیک های ژاپنی در مقایسه با  کمیک های آمریکایی با سرعت کمتری پیش می رود. همچنین دیالوگ ها و پنل های کمتری در آنجا وجود دارند. قیمت کتاب های مانگا معمولا بالاتر از یک رمان معمولی است.

زاویه دید

معمولا زاویه دید پرنده(Bird’s Eye) و مورچه(Worm’s Eye) در مانگاها زیاد استفاده میشود. همراه با خطوط حرکتی، حرکات برای خواننده جذاب تر به نظر می رسند. همچنین، قابل توجه است که هنرمندان معمولا شخصیت های شرور قد بلندتری خلق می کنند، در حالیکه قهرمانان کمیک آمریکایی تقریبا همیشه هم قد و اندازه‌ی شخصیت های شرور هستند .

کمیک در غرب

در این مقاله به تفاوت‌های بین کمیک و مانگا از نظر رنگ، ارائه، اندازه و… پرداختیم. اما کار ما هنوز تمام نشده. در قسمت بعدی از این مقاله، قصد داریم تا با دیدی عمیق‌تر به تفاوت‌های این دو سبک از کمیک بپردازیم.

پیشنهاد مطالعه: مطلب تفاوت بین مانگا و کمیک(2)‌ را در راویتون بخوانید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا