مقالات

انیمه‌هایی درباره‌ تولید انیمه و مانگا

خود صنعت انیمه در انیمه‌هایی مانند جعبه سفید و کمیک پارتی به عنوان چالشی ارزشمند معرفی می شود. ورود به صنعت انیمه بسیار دشوار است، اما با میزان محبوبیتی که انیمه دارد، بسیاری از طرفداران امیدوارند روزی به یک نام بزرگ در این عرصه تبدیل شوند. از نویسندگان گرفته تا صداپیشگان، انیمه حرفه‌ای جذاب و در عین حال سخت است، و بسیاری از هنرمندان چالش‌های خود در این صنعت را از طریق هنر خود ابراز می‌کنند و انیمه‌ای خلق می‌کنند که جنبه‌های روشن و تاریک این حرفه را بررسی می‌کند.

بسیاری از انیمه‌ها مشکلاتی را که انیماتورها، کارگردانان، تهیه‌کنندگان و صداپیشه‌های آن برای ساختن هنر خود با آن روبرو می شوند، بررسی می کنند، اما برخی بهتر از دیگران این کار را انجام می‌دهند. برخی از لحن سرگرم‌کننده استفاده می‌کنند تا فرآیندها را تا حد امکان جذاب نشان دهند، اما برخی دیگر به شدت روی جنبه‌های تاریک همه چیز تمرکز می‌کنند و به تازه واردان و طرفداران هشدار می‌دهند که این صنعت سراسر از خوشی و آسودگی نیست.

در این مقاله قصد داریم به ده‌تا از بهترین انیمه‌هایی که چالش‌های تولید یک انیمه یا مانگا را نشان می‌دهند بپردازیم. با راویتون همراه باشید.

جعبه سفید(Shirobako)

این مجموعه یک انیمه‌ی عالی با رهبری زنان است که آزمون بکدل(Bechdel test) را با موفقیت پشت سر می گذارد(آزمون بکدل بررسی می‌کند که آیا در یک اثر داستانی (فیلم، رمان و..) دست‌کم دو شخصیت زن که در مورد موضوعی غیر از مردها صحبت کنند پیدا می‌شود یا نه؟ گاه شرط سومی هم به این آزمون افزوده می‌شود که شخصیت‌های زن مورد اشاره باید نامی هم داشته باشند. بر اساس پایگاه‌داده‌ها و وبگاه‌های کاربربنیان و رسانه‌های وابسته به موضوع، فقط حدود نیمی از فیلم‌ها شروط ساده‌ی آزمون بکدل را برآورده می‌کنند. از این آزمون برای نمایش سوگیری رسانه‌ای و تبعیض جنسیتی بهره گرفته می‌شود). داستان گروهی از دانش‌آموزان را دنبال می‌کند که قول می‌دهند یک روز پس از فارغ‌التحصیلی در یک انیمه با هم همکاری کنند و هر کدام برای رسیدن به اهداف خود شغلی در این صنعت می‌گیرند.

مجموعه‌ی جعبه سفید یکی از دقیق‌ترین انیمه‌ها درباره‌ی ساخت انیمه است. شخصیت اصلی، آاُی،  به‌عنوان دستیار تولید کار می‌کند و در بسیاری از بخش‌هایی که در ساخت یک انیمه نقش دارند، دست دارد. این انیمه، داستان تولید دو نوع انیمه، یک انیمه‌ی سریالی اوریجینال و یک انیمه‌ی اقتباسی از مانگا را دنبال می‌کند، که مشکلات و پیروزی‌هایی که استودیو برای تولید این اثر پشت سر می‌گذارد را نشان می دهد.

جعبه سفید

دستات رو بکش ایزوکن(Keep Your Hands Off Eizouken)

این مجموعه داستان 3 دختر را دنبال می‌کند که علیرغم مخالفت مدرسه، همسالان و والدینشان، سعی در ساخت فیلم‌های انیمیشنی کوتاه دارند. هر یک از دختران اصلی استعداد خاصی دارد که از آن در این کارگروهی کمک می‌گیرد : صرف بودجه، طراحی مفهومی و انیمیشن حقیقی.

انیمه‌ی ایزوکن از صنعت انیمیشن چیزهای زیادی را درجای درست خود قرار می دهد و به خصوص ضرب‌العجل‌های فشرده و استانداردهای سختگیرانه‌ای که انیماتورها باید از آن ها پیروی کنند را به درستی نشان می‌دهد. یکی از دختران، کاناموری قوانین و بودجه‌بندی‌های سختگیرانه‌ای را رعایت می‌کند که اغلب به این معنی‌ست که هنرمندان باید بینش خود را معتدل کنند، اما آنها پیوسته با یکدیگر همکاری می‌کنند تا چیزی زیبا خلق کنند.

دستات رو بکش ایزوکن

زندگیمان را بازسازی کنیم(Remake our Life !)

کیویا یک بازیساز مشتاق و در عین حال خوش‌شانس، 10 سال به گذشته برمی‌گردد و این فرصت را پیدا می‌کند تا زندگی خود را بازسازی کند. او با گروهی از افراد با استعداد شامل: یک هنرمند، یک خواننده و یک نویسنده دوست می‌شود و تلاش می‌کند تا یک بازی‌ساز موفق شود. با این حال، همه چیز عالی پیش نمی‌رود و کیویا باید با نامرادی‌های خود مقابله و در عین حال به دوستانش کمک کند تا بر مشکلات خود غلبه کنند.

این گروه  با هم انواع مختلف فیلم‌های کوتاه و یک بازی بصری و رمان مانند را با استفاده از سبک انیمه برای شخصیت ها می سازند. این مجموعه جنبه زشت تولید را نشان می‌دهد و همچنین در این کاوش می‌کند که چه چیزی هنرمندان را برمی‌انگیزد، آنها چگونه باهم کار می‌کنند و چه چیزی برای خلق یک اثر عالی مورد نیاز است.

زندگیمان را بازسازی کنیم

باکومان(Bakuman)

تصویرگر ماشیرو و نویسنده تاکاگی تلاش می‌کنند تا یک مانگا را با هم منتشر کنند و با نامرادی‌های شخصی خود و همچنین ترس ماشیرو از کار بیش از حد مبارزه کنند. کار بیش از حد یک مشکل جدی در این صنعت خلاق است و باکومان این موضوع را با ظرافت نشان می‌دهد و بررسی می‌کند که چرا ساخت مانگا زمان زیادی می‌برد و چرا سازندگان گاهی اوقات مجبور به وقفه می‌شوند.

این داستان که بسیار صمیمی و خودمانی‌ست، داستان دو دوست را دنبال می‌کند که با هم متحد می‌شوند تا چیزی بسازند که بتوانند  به آن افتخار کنند و در عین حال به اصول خود پایبند باشند. آنها همچنین با آزوکی، یک صداپیشه‌ی مشتاق همکاری می‌کنند. ماشیرو به او قول می‌دهد زمانی که مانگای آنها به اندازه کافی محبوب شود تا از آن یک انیمه اقتباسی ساخته شود، با او ازدواج خواهد کرد.

باکومان

کمیک پارتی(Comic Party)

این مجموعه با الهام از کمیکت(Comiket)، انیمه و مانگای مشهور در توکیو، و در اصل یک بازی ویدیویی دوستیابی، کمیک پارتی داستان شخصی به نام کازوکی را درحالیکه تلاش می‌کند تا مانگای خودش را در کنار دوستانش بسازد و بفروشد، دنبال می کند. کازوکی علیرغم مخالفت دوست دوران کودکی‌اش، تیمی را تشکیل می‌دهد و فرآیند دشوار و در عین حال پر ارزش ساخت مانگا را طی می‌کند.

دوست دوران کودکی کازوکی، با حرفه‌ی جدید کازوکی مشکل دارد، اما با دیدن اشتیاق کازوکی و شرکت در برخی از همایش‌ها با او، رفته رفته به سمت کازوکی سوق پیدا می‌کند. برخلاف بسیاری از انیمه‌هایی که در آنها شخصیت اصلی از همان ابتدا غالب است، کازوکی با استعداد متوسطی شروع می‌کند، اما یک شبه به محبوبیت نمی‌رسد. در عوض تمام تلاشش را می‌کند تا اثری خلق کند که بتواند به آن افتخار کند.

کمیک پارتی

زندگی سییو (Seiyu’s life)

زندگی سییو انیمه ای‌ست درباره‌ی سه صداپیشه تازه وارد: فوتابا، ایچیگو و رین که در حال تلاش برای ساخت ورود به دنیای صداپیشگی انیمه هستند. با یافتن موفقیت اندک و نقش‌های محدود، این سه دوست یک برنامه رادیویی را شروع می‌کنند تا محبوبیت خود را افزایش دهند.

بسیاری از صداپیشه‌ها برای کارشان، شایسته‌ی اعتبار بیشتری هستند و این نمایش دقیقا دلیل این کار را بررسی می‌کند. از اولین فریم نمایش، با اینکه آنها تمام تلاش خود را برای به کار می‌گیرند، در عین حال با تولیدکنندگان سخت‌گیر و رقابت با بازیگران بسیار معروف‌تری سروکار دارند. شخصیت‌ها زیبا هستند و داستان به نحوی‌ست که این شخصیت ها در نظر مخاطبان دوست‌داشتنی به نظر برسند.

زندگی سییو

گنشیکن(Genshiken)

نام این مجموعه، مخفف”انجمنی برای مطالعه فرهنگ بصری مدرن” است و داستان گروهی اوتاکو (افرادی که به شدت به دیدن انیمه علاقمند هستند) را دنبال می‌کند که سرگرمی‌های مرتبط با انیمه مانند رفتن به آکیهابارا(مرکز فروش انیمه، مانگا، اکشن فیگور، بازی‌های یارانه‌ای و در کل محصولات مورد علاقه اوتاکوهاست)، بازی‌های ویدیویی و همچنین کازپلی (لباس پوشیدن به عنوان شخصیت‌های یک فیلم یا کتاب) را دنبال می کنند. نسل دوم باشگاه توسط طرفدار اوگیو رهبری می‌شود، که مانگا طراحی می‌کند و اغلب با استخدام کردن افراد در باشگاه، به انجام رسیدن وظایفش کمک می‌کند.

 همانند ستاره‌ی شانس و به ان. اچ. کی خوش آمدید که اوتاکوها را در نقش‌های اصلی قرار می‌دهند و توجه مطلوبی را بر سرگرمی‌های باشگاه‌های آنها دارد، تصویری که گنشیکن از فرهنگ اوتاکوها به نمایش می‌گذارد، شباهت زیادی به سایر انیمه‌هایی که براساس زندگی واقعی هستند دارد.

گنشیکن

باراکامون (Barakamon)

هاندا خوشنویس مشهور، پس از آنکه به او گفته شد که او به حدی دقیق و عالی‌ست که نمی‌تواند در صنعت هنر دوام بیاورد، به جزیره ای دور افتاده نقل مکان می‌کند تا سبک خوش‌نویسی خود را توسعه دهد. هاندا شخصیتی کودکانه و مودی دارد، اما او برای تحسین مردم جزیره می‌آید و با نارو، دختر جوان بی‌پروایی که در اطراف خانه هاندا دچار مشکل می‌شود، همراه می‌شود.

علاوه بر هاندا، چندین شخصیت در نمایش نیز، به صنعت هنری علاقه دارند، به خصوص تاماکو که یک هنرمند مشتاق مانگاست. این انیمه‌ی جمع و جور، یک نمایش سرگرم‌کننده و آرامش‌بخش است، زیرا هاندا هنر خود را بهبود می‌بخشد و با اطرافیان خود که در ابتدا فکر می‌کرد عجیب و از مد افتاده هستند،آشنا و همراه می‌شود.

باراکامون

شماره‌ دخترانه (Girlish Number)

چیتوز صداپیشه‌ای‌ست که دارای اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد است تاحدی‌که این صنعت را به دلیل عدم شهرت خود سرزنش می‌کند. تا اینکه در کنار چهار بازیگر زن دیگر در یک انیمه مهم ایفای نقش می‌کند. چیتوز که خودشیفته است و می‌خواهد به رسمیت شناخته شود، خود را روی فرش قرمز تصور می‌کند که توسط طرفدارانی که او را پرستش می‌کنند، احاطه شده است و اغلب به دلیل ماهیت حیله‌گر و گستاخش نسبت به همسالانش بد رفتار می‌کند.

شماره‌ی دخترانه وقتی نوبت به بررسی صنعت انیمه می‌شود، جا نمی‌زند و اغلب جنبه‌های تاریک‌تر آن را مطرح می‌کند. این انیمه تهیه‌کنندگان و کارگردانان این نمایش را افرادی مداخله‌گر و حریص که با زیردستانشان در حدی قلدری می‌کنند تا کارهایی که به آنها گفته می‌شود را انجام دهند، معرفی می‌کند.

شماره‌ دخترانه

دختران ماهانه نوزاکی کان (Monthly Girls’ Nozaki-Kun)

یک انیمه‌ی عاشقانه‌ی عالی حتی برای طرفداران غیر انیمه که حتما باید آن را تماشا کنند. مجموعه‌ی دختران ماهانه نوزاکی کان، داستان ساکورا را در حالیکه تلاش می‌کند تا توجه هنرمند مانگانویس، نوزاکی را به خود جلب کند، دنبال می‌کند. مانگای نوزاکی نقش بزرگی در این سریال ایفا می کند، زیرا به ساکورا اجازه می‌دهد تا با تبدیل شدن به دستیار نوزاکی به او نزدیک شود و شخصیت‌های جالب و سرگرم‌کننده زیادی را معرفی می‌کند که به نوزاکی در کارش کمک کند.

این انیمه مشکلات یک هنرمند مانگا را به شکلی طنز بررسی می‌کند. برای مثال، نوزاکی لباس‌های مختلف کازپلی(لباس پوشیدن به شکل شخصیت‌های یک فیلم یا کتاب) را امتحان می‌کند تا احساس شخصیت‌هایش را بفهمد. درحالیکه ساکورا سعی می‌کند به عشق خود به نوزاکی اعتراف کند، این هنرمند بیشتر مشغول ساخت یک مانگای خوب است و اغلب کارهای خود را در اولویت قرار می‌دهد و از احساسات ساکورا غافل می‌ماند و این به ایجاد طنز شیرین داستان بسیار کمک می‌کند.

دختران ماهانه نوزاکی کان

در این مقاله به ده انیمه ای که چالش‌های ساخت انیمه و مانگا را به زیبایی نشان می‌دهند پرداختیم. به نظر شما کدام‌یک از انیمه‌ها بود که جایش در این لیست خالی‌ بود. برای ما در کامنت بنویسید. با ما همراه باشید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب مانگاهای اقتباس شده از انیمه را در راویتون مجله بخوانید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا