کمیک بین الملل

مانگا، مانهوا و مانها؛ شباهت‌ها و تفاوت‌ها (2)

در مقاله‌ قبلی به تاریخچه مانگا، مانهوا و مانها پرداختیم. در این مقاله، قصد داریم تا با دیدی عمیق‌تر به شباهات و تفاوت‌های این سه سبک از کمیک آسیای شرقی بپردازیم. با راویتون همراه باشید.

پیشنهاد مطالعه: مقاله قبلی راویتون، درباره تاریخچه مانگا، مانهوا و مانها را بخوانید.

مخاطبان ایده آل

کمیک‌های آسیای شرقی محتوایی را مشخص کردند که هدف آن‌ها جذب جمعیت‌های متفاوتی، معمولا بر اساس سن و جنسیت است. در ژاپن، مانگاهای شونن که بیشتر مخصوص پسران است، مملو از داستان‌های اکشن و ماجراجویی مانند  Naruto و My Hero Academia است. مانگاهای شوجو که بیشتر مخصوص دختران است عمدتا دارای داستان‌های دخترانه جادویی مانند Cardcaptor Sakura  و عاشقانه‌های پیچیده مانند Fruit Basket است. همچنین مانگاهایی که به نام‌های  seinen و josei شناخته می‌شوند وجود دارند که قدیمی‌تر هستند و محتوای بالغ‌تری دارند. همچون مانگاها، در میان مانهواها و مانهاها، کمیک‌هایی با هدف جذب افراد خاصی از جامعه تولید می‌شود.

تفاوت مانگا، مانهوا و مانها

در ژاپن فصل‌های مجموعه‌های مانگا در مجلات هفتگی یا دو هفته‌ای مانند Shonen jump منتشر می‌شوند. اگر یک مانگا محبوب شود، در سری جلد‌های تانکوبون tankobon (جلدهای مخصوص و گران قیمت‌تر) چاپ می‌شوند. در مورد مانهوا و مانهاهای دیجیتال، فصل‌ها هر هفته در پلتفرم‌های webtoon آپلود می‌شوند.

محتوای فرهنگی و مسیر خواندن

مانگا

محتوای یک کامیک آسیای شرقی منعکس‌کننده‌ی فرهنگ و ارزش‌های اصلی آن کشور است. در مانگا، داستان‌های فانتزی و فراطبیعی متعددی درباره‌ خدایان مرگ (Shinigami) مانند بلیچ (Bleach) و دفترچه‌ مرگ (Death Note) وجود دارند. مانهوا اغلب دارای داستان‌های مرتبط با فرهنگ زیبایی کره همچون زیبایی حقیقی(True Beauty) است در حالیکه در مانها، دارای کمیک‌های بسیار زبادی با مضمون جوانمردی هنر های رزمی(wuxia) است. اگرچه مانها داستان‌های جذابی دارد، اما به دلیل فقدان اساسی روایت منسجم مورد انتقاد قرار گرفته است، هرچند این مساله نباید شما را از امتحان کردن و خواندن مانها منصرف کند.

مانگا و مانها از راست به چپ و از بالا به پایین خوانده می‌شود. با این حال، مانهوا شبیه به کمیک‌های آمریکایی و اروپایی از چپ به راست و از بالا به پاببن خوانده می‌شود. وقتی صحبت از کمیک‌های دیجیتال به میان می‌آید، طرح بندی‌ها (صفحه آرایی‌ها) از بالا به پایین خوانده می‌شوند و امکان اسکرول (حرکت) بی نهایت را برای مخاطب فراهم می‌کند. مانگای چاپی محدودیت‌هایی برای به تصویر کشیدن حرکت در اثر هنری دارد. با این حال، طرح عمودی و پیمایش بی‌نهایت در مانهوا و مانهای دیجیتال، برای به تصویر کشیدن حرکت اجسام در حال فرود یا گذر زمان استفاده می شود.

آثار هنری و متن

 مانهوا

در حالت چاپ و دیجیتال، مانگا معمولا به صورت سیاه و سفید منتشر می‌شود، مگر اینکه نسخه‌های خاصی باشند که به صورت تمام رنگی یا با صفحات رنگی چاپ شوند. از طرفی دیگر، مانهوای دیجیتال به صورت رنگی چاپ می شود اما مانهوای چاپی به طور سنتی به صورت سیاه و سفید و مشابه مانگا منتشر می‌شود. اما مانند مانهوای دیجتالی، مانهای دیجیتالی نیز به صورت رنگی چاپ می‌شود.

با الهام از هنر والت دیزنی، تزوکا اسامو (Tezuka Osamu) برای تاکید بر برخی احساسات،  شخصیت‌هایش را با چشمانی درشت، دهان‌های کوچک و حالات صورت اغراق‌آمیز می‌کشید. سبک هنری تزوکا بر آثار هنری دیگر هنرمندان در ژاپن و جاهای دیگر تاثیر گذاشت. با این حال، شخصیت‌های مانهوا و مانها برای تمرکز بر تناسبات و ظواهر واقعی‌تر انسانی طراحی شده اند. مانگا و مانهوا بر خلاف مانهوای دیجیتال که پس زمینه های ساده تری دارد، تنظیمات پس زمینه واقعی و دقیقی (تقریبا شبیه به عکس واقع گرایانه) دارند. البته باید توجه داشت که مانهوای چاپی از این نظر بیشتر شبیه به مانگاست.

مانگا همچنین از مجموعه‌ی منحصربه‌فردی از صداواژه ها (onomatopoeia)، در روایت‌های خود استفاده می‌کند تا نه‌تنها صدای حیوانات و اشیاء بی‌جان را توصیف کند، بلکه صداهای حالات و احساسات روانی را نیز توصیف کند. این صداواژه ها، مانند کمیک های آمریکایی در پنل ها و کانال های اطراف یک صفحه نوشته می‌شوند. به همین ترتیب، مانهوا و مانها مجموعه‌ای از صداواژه های خود را دارند، که برای توصیف احساسات و حرکات استفاده می‌شود همچنین، در مانهوای دیجیتال اغلب از موسیقی و صدا برای بهبود تجربه خواندن استفاده می کند که نکته‌ای بدیع در ارائه دیجیتال آنها است.

با اینترنت، ما به راحتی به بسیاری از کمیک‌های آسیای شرقی دسترسی داریم. چه در حال خواندن مانگا، مانهوا یا مانها باشید، هر کمیک مزایای خاص خود را دارد، که فقط تجربه خواندن را برای هرکسی در هر جا زیادتر می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب تفاوت بین مانگا و کمیک(2) را در راویتون بخوانید.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا