مقالات

چهل فیلمی که احتمالا نمی دانستید کتاب های کمیک بوده اند- بخش چهارم

ما قصد داریم در چهار مقاله، لیستی شگفت انگیز از فیلمهای سینمایی داشته باشیم که منبع اصلی‌شان کتاب های کمیک هستند. تا کنون به سی فیلم از این لیست پرداخته ایم. امروز و در آخرین بخش از این سری مقاله، به ده فیلم پایانی از این لیست میپردازیم. با راویتون همراه باشید.

 کتاب کمیک : علوم عجیب(1950-1953)

فیلم : علوم عجیب (جان هیوز ، 1985 )

عحیب به نظر می رسد که جان هیوز به منبع شخص دیگری تکیه کند. اما  انصافا، فیلم علوم عجیب، به معنی واقعی، بر اساس یک کمیک بسیار قدیمی ساخته شده است. شماره 5، داستانی با عنوان “ساخته شده از آینده”، را به نمایش می گذارد که به هیوز فرضیه مقدماتی  را ارائه می دهد. دو آدم آماتور که در تلاش برای خلق یک زن کامل هستند. او فیلمی ساخت که، انصافا با وجود طرفداران سرسختی که دارد، یکی از بهترین های او نبود. با این حال، یک برنامه‌ی تلویزیونی موفق در دهه 90 ایجاد کرد و اکنون شایعه شده است که بازسازی آن نیز نزدیک است.

فیلم علوم عجیب

کتاب کمیک : سی روز شب(2002)

فیلم ها : سی روز شب (دیوید اسلید،  2007)

سی روز شب : روزهای تاریک (بن کتای ،  2010)

این فیلم ترسناک دست کم گرفته شده، می تواند مثل یک پادزهر برای سری فیلم‌های ” گرگ و میش” باشد. با درک و ذوق بصری و برف پوشیده از خون، شاید تعجب آور نباشد که ریشه آن در کتاب کمیک باشد. مانند بسیاری از کمیک های موجود در این فهرست، سازندگان ( استیو نایلز و بن تمپلسمیت) در ابتدا قصد داشتند این یک فیلم باشد، اما زمانی که تلاششان در ابتدا ناموفق بود، این رمان گرافیکی کوتاه و بی رحمانه را خلق کردند.  اسلید به طرز چشمگیری در اقتباس خود به نسخه اصلی وفادار است و حتی پایان را دست نخورده نگه می دارد. بزرگترین تغییرات در قالب شخصیت‌های اضافی و این واقعیت است که خون‌آشام ها به زبان خودشان صحیت می کنند. به غیر از این، تفاوت زیادی بین کمیک و فیلم وجود ندارد.

فیلم سی روز شب

کتاب کمیک : ماسک (1989-2000)

فیلم  ها : ماسک (نقاب) (چاک راسل ، 1994)

پسر ماسک ( لارنس گوترمن، 2005 )

در حالیکه کمدی جنون آمیز جیم کری مورد علاقه بسیاری است، شباهت چندانی به منبع سیاه و تاریک آن ندارد. این دو از یک ایده اصلی شروع می کنند، یعنی یک ماسک جادویی که استنلی ایپکیس را به یک دیوانه کارتونی قدرتمند تبدیل می کند، اما دید کمیک یک دید تاریک و خشن است. قتل بسیار بیشتری در نسخه‌ی چاپی  ماسک وجود دارد. فیلم در ابتدا قرار بود این خشونت را ادامه دهد، اما در عوض ایمن تر و آسان تر ساختن آن به یک کمدی مستقیم با حس کارتونی تر، آن را به یک اثر پرطرفدار در زمان خودش تبدیل کرد.

فیلم ماسک

کتاب کمیک : بخش خدا بیامرز(2003)

فیلم : آر. آی. پی. دی(رابرت شونتکه ،  2013 )

کمیک منتشر شده در دارک هورس اثر پیتر لنکوف نسبتا مهم و بسیار کارتونی است، اما این اقتباس سینمایی بسیار گزاف‌تر و گران‌تر از منبع آن است. بهترین نکته در مورد آن جف بریجز است، در نقشی که به طرز عجیبی در ابتدا برای زک گالیفیناکیس در نظر گرفته شده بود. این کمیک چندان موفقیت آمیز نبود، اما در نسخه سینمایی همچون انتقام جویان، در گیشه عالی عمل کرد اما  مورد تمسخر منتقدان قرار گرفت. راجر مور آن را ” بدترین اقتباس از کتاب های مصور از زمان جونا هکس”  نامید.

فیلم آر. آی. پی. دی

کتاب کمیک : هاوارد اردکه(1973- تا کنون)

فیلم : هاوارد اردکه ( ویلارد هایک ،  1986 )

با توجه به این که این یکی از معروف ترین فیلم های بد تمام دوران است، به راحتی می توان فراموش کرد که هاوارد کارتونی عجیب و غریب ما، از یک کارتون واقعی ساخته شده است. انصافا، شباهت بین او و همتای کمیکش آنقدر متزلزل است که تقریبا وجود ندارد. ظاهرا جورج لوکاس می خواست این کارتون را به صورت واقعی بسازد، اما طبق قرارداد موظف بود یک فیلم با سبک Live Action را در اختیار استودیو بگذارد. ظاهر هاوارد تنها چیزی نیست که تغییر کرده است؛ ایده‌های اگزیستانسیالیستی‌ای که در کمیک وجود دارد توسط فیلمنامه‌نویس گلوریا کاتز کاملا کنار گذاشته شد و طنز و شوخ طبعی نسخه‌ی اصلی کاملا از بین رفت.

فیلم هاوارد اردکه

 کناب کمیک : آبی گرمترین رنگ است(2010)

فیلم : آبی گرمترین رنگ است (‌عبداللطیف کشیش، 2013)

مایه‌ی تاسف است که صحنه‌های جنسی فیلم آن چیزی است که بیشتر بخاطر آن مشهور است، چون آنها حواس بینندگان را از چیزی که اقتباسی باشکوه و گسترده از کمیک اصلی است منحرف می کند. با این حال، این صحنه ها همچنین منشا اکثر مخالفت‌های نویسنده‌ی اصلی کمیک، جولی مارو بود: “به عنوان یک تماشاگر  فمینیست و لزبین، نمی توانم جهت‌گیری کشیش در مورد این موضوعات را تایید کنم.” اگرچه او با کلیت فیلم مخالفتی نداشت، اما اقتباس آن نیز بسیار سست است و پایان آن به طور قابل توجهی نسبت به کمیک تغییر کرده است.

فیلم آبی گرمترین رنگ است

کتاب کمیک : موشک زن (1982 تا کنون)

فیلم: موشک زن ( جو جانستون ، 1991 )

تقریبا به محض اینکه این کمیک برای اولین بار منتشر شد، تلاش‌ها برای نمایش آن در صفحه نمایش بزرگ آغاز شد. قبل از اینکه نسخه‌ی هالیوودی‌تر آن از طریق دیزنی تولید شود، یک نسخه‌ی کم بودجه و سیاه و سفید در راه بود. با توجه به توسعه‌ی طولانی و دشوار آن، فیلم نهایی یک اقتباس بسیار نزدیک است که برهنگی و زبان کمیک را از بین میبرد، اما لحنی که باعث موفقیت آن شده بود را حفظ می کند. دیزنی با خوشحالی بودجه‌ی خود را در طول فیلمبرداری افزایش داد و در حال آماده شدن برای یک موفقیت بزرگ بود. متاسفانه، اگرچه منتقدان و طرفداران آن خوشحال بودند، اما مخاطبان عام تا حد زیادی از آن استقبال نکردند و در نتیجه دنباله‌ای که برای آن برنامه ریزی شده بود، هرگز ساخته نشد.

فیلم موشک زن

کتاب کمیک : سرب در سر(2010)

فیلم : گلوله به سر ( والتر هیل، 2012 )

بدن خیس و عرق کرده‌ی سیلوستر استالونه‌ی 60 ساله در نسخه‌ی سینمایی این کمیک به طور کامل نمایش داده شده است، اما عمق کمی برای یافتن مسائل مختلف در فیلم وجود دارد. فیلمنامه بسیار ضعیف الساندرو کامون از روی کمیک اصلی و مستحکم فرانسوی الکسیس نولنت ساخته شده است و زمزمه‌های عصبانیت استالونه در خصوص نوشته‌ی بد او را به اندازه کافی پنهان نمی کند. فیلم لحن دهه‌ی 80 کمیک را تقویت می‌کند، اما با وجود آن در صفحه نمایش سینما، کاملا شکست می خورد.

فیلم گلوله به سر

کتاب کمیک : آن سوی پرچین(1998 تا کنون)

فیلم : آن سوی پرچین ( تیم جانسون و کری کرک پاتریک، 2006 )

 کمیک و فیلم تقریبا شبیه به هم هستند و نسبتا به هم نزدیک هستند. در حالیکه برخی از طنزهای گزنده کمیک در صفحه نمایش سینمایی گم می‌شوند، دیدن حداقل برخی از تمسخرهای مصرف گرایی و فناوری که که از کمیک جان سالم به در برده اند، دلگرم کننده است. منتقدان راضی بودند و در گیشه نسبتا خوب عمل کرد، اما نه به اندازه کافی! جعفری کاتزنبرگ، مدیرعامل استودیو دریم ورکس تصدیق کرد که “تقریبا نزدیک بود. به چیزی که از آن انتظار می رفت.”

فیلم آن سوی پرچین

کتاب کیمک : آنی یتیم کوچک(1924-2010)

فیلم ها : آنی یتیم کوچک ( جان اس. رابرتسون ، 1932 )

آنی یتیم کوچک ( بن هلمز ، 1938 )

آنی ( جان هاستن ، 1982 )

آنی : یک ماجراجویی سلطنتی ! ( لان توینتون ، 1996 )

آنی ( راب مارشال ، 1999 )

 آنی ( ویل گلاک ، 2014 )

این یتیم پر تحرک که همیشه محبوب بوده، ریشه در دهه 1920 دارد و از آن زمان دیگر محو نشده است. اولین کمیک او شامل موهای فرفری معروفش و یتیم خانه ای با رفتار خشن و بی توجهی زیاد به کودکان بود. او تا سال 1930 در رادیو بود و در سال 1932 به صنعت سینما راه پیدا کرد. او تا کنون در پنج ماجراجویی جداگانه، روی پرده حضور داشته است و وجود او را میتوان در بازی کونزنی والیس در فیلم ستایش شده ی هیولاهای جنوبی وحشی(Beasts Of The Southern Wild) در سال 2014، مشاهده کرد. در تمام این موارد، ایده‌ی اصلی دیکنزی داستان، در مورد نجات یک یتیم کوچک توسط بابایی وارباکس ثروتمند، ثابت باقی مانده است. بدیهی است که عناصر موسیقی در کمیک اصلی وجود نداشتند، اما جوهره‌ی آن  به طور قابل توجهی ثابت مانده است.

فیلم آنی یتیم کوچک

در این چهار مقاله، به چهل فیلمی پرداختیم که مستقیم و غیر مستقیم از کمیک‌ها برای خلق داستان خود الهام گرفته اند. همانطور که دیدید، بعضی از آنها از کمیکشان هم بهتر عمل کردند و بعضی هم بدتر. اما از همه‌ی اینها به یک نتیجه میتوان رسید و آن هم نقش پررنگ و اساسی کمیک در جهان است. مدیومی که میلیونها طرفدار در جهان دارد.

پیشنهاد مطالعه: مقالات قبلی راویتون که به سی اثر پرداخته بود را از لینکه های زیر بخوانید:

چهل فیلمی که احتمالا نمی‌دانستید کتاب های کمیک بوده اند- بخش اول

چهل فیلمی که احتمالا نمی دانستید کتاب های کمیک بوده اند- بخش دوم

چهل فیلمی که احتمالا نمی دانستید کتاب های کمیک بوده اند- بخش سوم

با راویتون همراه باشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا