مقالات

چهل فیلمی که احتمالا نمی‌دانستید کتاب های کمیک بوده اند- بخش اول

اقتباس از کتاب های مصور بیش از 70 سال است که صفحه نمایش بزرگ را زینت داده است . برخی از آن‌ها همچون انتقام جویان(The Avengers) و فلش گوردن(Flash Gordon) مشهورند، برخی بدنام مثل، جونا هکس(Jonah Hex) و برخی کاملا ناشناخته مثل، تامی تیل اسپین (Tailspin Tommy). اما تعداد کمی از آنها به طور تقریبا پنهانی از سرمنشاء کمیک منتقل شده اند و مخاطبان وسیع تری از منشاء آنها بی خبرند . آیا می دانستید که فیلم آبی گرمترین رنگ است(Blue Is The Warmest Color)، ماهیت خود را به عنوان یک کتاب کمیک آغاز کرده؟ فیلم پلیس زمان(Timecop) چطور؟ گینزبورگ(Gainsbourg) چطور؟ ما قصد داریم تا در چهار مقاله، لیستی شگفت انگیز از فیلم‌های سینمایی داشته باشیم که منبع اصلی‌شان کتاب های کمیک هستند. با راویتون همراه باشید.

 کتاب کمیک : پیر پسر (Old Boy (1996-1998

فیلم ها : Oldboy  (پارک چان ووک ، 2003 ). Oldboy (اسپایک لی ، 2013 )

مجموعه مانگای ژاپنی گارون سوچیا و نوبواکی مینگیشی اکنون الهام بخش دو فیلم جداگانه است. اگرچه ایده اصلی زندانی شدن قهرمان داستان در هر نسخه یافت می شود، تفاوت‌های مهمی نیز وجود دارد. در مانگا، قهرمان داستان برای یک دهه محبوس میشود. در نسخه پارک چان ووک، این حبس به مدت 15 سال و در نسخه اسپایک لی به مدت 20 سال است. درنسخه‌ی پارک چان ووک، شاهد سیاهی بسیار زیادی در فیلم هستیم. در نسخه اصلی مانگا، هیچکس تا پایان داستان نمی میرد، و با وجود قالب بندی کمیک مانند پارک چان ووک، آن مبارزه چکشی معروف وجود ندارد. به طور مشابه، در حالیکه زنای با محارم جزء لاینفک نسخه پارک چان ووک است، چنین جنجال هایی در نسخه اصلی وجود ندارد.

کتاب کمیک : ماجرا های خارق العاده آدل بلان سک  (1976- تا کنون)

فیلم :  ماجرا های خارق العاده آدل بلان سک ( لوک بسون ، 2010 )

فیلم های لوک بسون همیشه به طور قوی، حال و هوای داستان های کمیک داشته اند. درواقع، لئون و پنجمین عنصر(The Fifth Element) از منابع کتاب‌های گرافیکی و غیرمعمول بدست نیامده است اما از نویسندگان کتابهای کمیک برای طراحی تولید آنها استفاده کرده است. تا سال 2010 طول کشید تا او سرانجام یک کمیک واقعی را اقتباس کرد و از کمیک سریالی فرانسوی ژاک تاردی که از دیرباز در حال انتشار است با همین نام، الهام گرفت. بسون به لحن سرگرم کننده ماجراجویی تاریخی فیلم اصلی وفادار می ماند و در نتیجه پس از فیلم نیکیتا(Nikita)، ماجرا های خارق العاده… از بهترین فیلم‌های او شناخته شده است.

کتاب کمیک : تحت تعقیب(2003-2005)

فیلم : تحت تعقیب ( تیمور بکمامبتو ، 2008 )

درحالیکه این اقتباس سینمایی شاید بیشتر بخاطر بازی آنجلینا جولی شناخته میشود، اما ثابت شد که از کمیک مجموعه اصلی مارک میلار اقتباس شده است. اگرچه تفاوت های زیادی بین این دو وجود دارد، از جمله خشونت بسیار بیشتر در نسخه‌ی میلار.

کتاب کمیک: بدل ها(2005-2006)

فیلم: بدل ها (جاناتان ماستو، 2009)

نسخه فیلم نامناسب‌تر از چیزی که انتظار می رفت به عمل آمد ، نه بخاطر موی مصنوعی (کلاه گیس) واقعا افتضاح بروس ویلیس و نه حتی بخاطر عدم تلاش تیم سازنده. کارگردان جاناتان ماستو به ایده اصلی پایبند است. مردم اکثرا از طریق ربات های انسان نمای کنترل از راه دور، زندگی می‌کنند. زمانی که یک قتل سیستم را مختل می کند، عناصر جا افتاده را به نسخه اصلی جایگزین میکند. در این فیلم، یک مهاجم ناشناس نه تنها یک بدل را نابود میکند(همانند نسخه کمیک)، بلکه عامل انسانی آن را نیز نابود می‌کند و در نتیجه احساس خطر بسیار بیشتری را ایجاد می‌کند. با این اوصاف، بازهم فیلم خوبی نیست اما حداقل به منبع اصلی عناصری را می افزاید.

 کتاب کمیک : جاده ای به سوی تباهی(1998- به همراه اسپین آف ها)

فیلم : جاده ای به سوی تباهی (سم مندز ، 2002 )

دومین اثر دشوار سم مندز در واقع براساس نه یک، بلکه دو کتاب کمیک بود : مجموعه ای به همین نام، اثر مکس آلن کالینز، که به نوبه خود بر اساس مجموعه مانگای ژاپنی سال 1970، ” گرگ تنها و توله ” ، ساخته شد. با این حال، نسخه‌ی آلن کالینز چندین نسل را در بر می گیرد. از افسردگی شدید تا آمریکای پس از ویتنام؛ در حالیکه مندز تنها در سال 1931 پیش رفته است. ممکن است داستان خود کمیک بوک را فریاد نزند، اما می توانید نشانه های آن را در فیلم برداری خیره کننده‌اش در باران ببینید، که مدیر فیلمبرداری فیلم کنراد هال، پس از مرگش توانست برنده‌ی جایزه اسکار شود.

کتاب کمیک: گینزبورگ(2010)

فیلم: گینزبورگ : یک زندگی قهرمانانه ( جوآن اس فار، 2010 )

نویسنده/کارگردان جوآن اس فار از دیدن اینکه فیلمش داخل این لیست است، خوشحال نخواهد شد. در حالیکه فیلم ابتدا از طریق طراحی ها طرح های کتاب کمیک نوشته شده است، او اصرار دارد که این فقط به این دلیل است که ” شیوه نوشتن او از طریق طراحی پیش می رود.”  با این وجود به عنوان یک هنرمند کتاب های کمیک، فیلم او ریشه های آشکاری در طرح گرافیکی نسخه اصلی خود دارد. واضح تر از همه، یک گینزبورگ متحرک در طول فیلم ظاهر می شود، که آن را بیشتر به حس یک کتاب کمیک گره می زند.

کتاب کمیک : پلیس زمان(1992-1994)

فیلم: پلیس زمان (پیتر هیمز ، 1994)

این کمیک در سال 1992 تنها برای 3 شماره دوام یافت، اما با خلق کتاب کمیک مارک ورهیدن، یک فیلم قوی از ژان کلود ون دام، یک مجموعه تلویزیونی در سال 1997 و یک بازی ویدیویی ایجاد شد. در مورد فیلم، ورهیدن فیلمنامه را نیز نوشته است، و به این ترتیب، این یک اجرای کاملا دقیق از سفر در زمان ابرپلیس داستان است.

به طور خاص، ون دام به طرز شگفت آوری بازی قوی ای از خود نشان داد. حتی اینکه در سال 2003، با پلیس زمان 2: تصمیم برلین(Timecop 2 : The Berlin Decision) به بازار ارائه شد.

کتاب کمیک: سیم خاردار(1994-1998)

فیلم: سیم خاردار(دیوید هوگان، 1996)

طرح داستان کتاب کمیک و فیلم که از فیلم سینمایی کازابلانکا الهام گرفته شده بسیار ضعیف است و پاملا اندرسون این بار در سال 2017، در طول دومین جنگ داخلی آمریکا به عنوان مالک کلوپ شبانه، جایگزین همفری بوگارت شده است. این فیلم نامزد دریافت جایزه تمشک طلایی که به بدترین فیلمهای سینمایی در هرسال تعلق میگیرد شد.

کتاب کمیک: سرچشمه(2005)

فیلم: سرچشمه (دارن آرونوفسکی ، 2006)

حماسه بی نظیر دارن آرونوفسکی تقریبا قرار نبود ساخته شود. قرار  بود برد پیت و کیت بلانشت در آن نقش‌آفرینی کنند و بودجه پیش بینی شده برای فیلم 70 میلیون دلار بود. اما برت پیت از حضور در فیلم کناره‌گیری کرد و تولید آن متوقف شد. آرونوفسکی که از ساخته شدن داستان خود ناامید شده بود، از فیلمنامه بسیار جاه‌طلبانه‌ی خود به عنوان پایه‌ای برای یک کتاب کمیک استفاده کرد و به همراه کنت ویلیامز به عنوان تصویرگر کار کتاب کمیک سرچشمه را منتشر کرد. پس از آن کمپانی برادران وارنر به آرونوفسکی، اجازه‌ی ساخت فیلم سرچشمه را با نصف بودجه پیش بینی شده دادند و اینگونه شد که فیلم سینمایی سرچشمه یک سال پس از کمیکش ساخته شد. با این حال، ارزش این را دارد که کمیکی را که کنت ویلیامز به تصویر کشیده است، بررسی کنید تا ببینید فیلم اصلی ممکن بود چگونه شود.

 کمیک استریپ: خانواده آدامز(1938-1964)

فیلم ها: خانواده آدامز(بری سوننفلد،  1991)

ارزش های خانوادگی خانواده آدامز ( بری سوننفلد، 1993)

تجدید دیدار خانواده آدامز(دیو پین، 1998)

گومز، مورتیشیا، ونزدی، لورچ و خانواده‌شان اکنون آنقدر از طریق فیلم‌ها و سریال‌های تلوزیونی آشنا هستند که به راحتی می‌توان فراموش کرد که ریشه‌هایشان از کمیک استریپ‌هایی است که در مجله هفتگی نیویورکر منتشر میشده است.. چارلز آدامز کمیک خود را در سال 1938 آغاز کرد و بیش از نیم قرن طول کشید تا کمیک او در سینما جلوه کند. با این حال ارزش صبر کردن را داشت. رائول جولیا یک گومز خنده دار و عجیب و غریب است و به همراه آنجلیکا هیوستون که نقش مورتیشیا را بازی میکند یکی از فداکارترین زوج های متاهل سینما را تشکیل می دهند. با این حال، فیلم نسبت به کمیک خود، امروزی تر شده و جلوه تازه ای به اثر داده است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب مانگا، مانهوا و مانها؛ شباهت‌ها و تفاوت‌ها (1)  را در راویتون بخوانید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا